Najstarsza historia motoryzacji

Wbrew, pozorom historia motoryzacji jest bardzo długa a pierwsze pojazdy nie przypominały dzisiejszych samochodów.
Ludzie, od dawnych lat starali się znaleźć sposób na szybsze przemieszczenia się i przewożenie towarów. Ponieważ, dawne sposoby komunikacji, głównie zaprzęgi konne były mało efektywne i zajmowały dużo czasu, po prostu były zbyt wolne. Dlatego w roku 1764 stworzono pierwszy pojazd napędzany silnikiem. Był to silnik parowy dwucylindryczny a sam pojazd służył do ciągnięcia różnych przedmiotów i był stworzony na wzór wozu ciągniętego przez konie. Jego twórcą był Francuz N. J. Cugnot.
Następnie w roku 1802 Szwajcar I. de Rivaz zbudował pierwszy pojazd drogowy o napędzie spalinowym! Jednak był on mało użyteczny. W tamtych czasach więcej używano pojazdów parowych m.in. lokomotyw parowych a od 1827 roku maszyny parowej przeznaczonej do przewozu pasażerskiego. Eksperymentowano także z silnikami napędzanymi energią elektryczną z baterii- taki pojazd zbudował w 1835 amerykański kowal Th. Davenport.
Przełomem w rozwoju współczesnej motoryzacji było wynalezienie szybkoobrotowego silnika benzynowego, przez Niemca G. Daimlera. Na jego podstawie zbudowano pierwszy czterokołowy samochód, było to w 1885 roku.
Był to prototyp współczesnych samochodów.