Cukrzyca

Współczesnych ludzi trapią przeróżne choroby i dolegliwości. Większość z nich jest uciążliwa ale przy odpowiednim leczeniu pod kontrolą lekarską można z nimi długo i szczęśliwie żyć. Jedną z takich chorób jest cukrzyca.
Jest to choroba metaboliczna, która jest spowodowana nie prawidłowym poziomem glukozy we krwi. Charakteryzuje się hiperglikemią czyli podwyższonym stężeniem glukozy we krwi. Podwyższenie te jest powodowane zaburzeniem działania trzustki i produkowanie za małej ilości insuliny, czyli metabolicznego hormonu peptydowego, odpowiedzialnego za rozkład glukozy. Nie leczona hiperglikemia prowadzi do wielu powikłań takich jak: uszkodzenie, zaburzenie czynności i niewydolności wielu narządów w organizmie a w szczególności oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. No nieprawidłowe działanie tych narządów może doprowadzić do trwałego kalectwa albo nawet do śmierci.
Wyróżniamy kilka rodzajów cukrzycy: cukrzycę typu 1, typu 2, cukrzycę ciężarnych i inne. Różnią się one przyczyną wystąpienia i przebiegiem samej choroby. Najczęstszą spotykaną cukrzycą jest cukrzyca typu 2. To na nią cierpi najwięcej chorych diabetyków, pocieszający jest fakt że można z tą odmianą żyć.