Co wywołuje cukrzycę

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, na którą cierpli wiele osób. Jest wiele typów i odmian tej choroby, w większości przypadków przy odpowiednim, fachowym leczeniu chorzy mogą w miarę normalnie funkcjonować i prowadzić zwyczajny tryb życia. Choć jest to popularne i szeroko występujące schorzenie to tak naprawdę nie znane są jej przyczyny. Znane są tylko sytuacje jej sprzyjające i jak zmienia się organizm, który jest nią trapiony.
Cukrzyca typu 1 charakteryzuje się pierwotnym, zazwyczaj wrodzonym zmniejszeniem wydzielania przez trzustkę hormonu insuliny. Jednak nie wiadomo dla czego tak się dzieje, choć naukowcy odkryli że cukrzyca typu 1 oraz typu 2 jest dziedziczna genetycznie i jest powodowana mutacjami genowymi i to w wielu genach.
Cukrzyca typu 2 gdzie organizm jest odporny na działanie insuliny. Jest to także choroba genetyczna i dziedziczna. Wiadomo, ze jej wystąpieniu sprzyjają takie czynniki jak: otyłość- zwłaszcza duża, inne choroby metaboliczne oraz starczy wiek. W tej cukrzycy dochodzi do zaburzeń w wydzielaniu insuliny, poprzez uszkodzenie komórek beta w trzustce.
Natomiast cukrzyca ciężarnych, jest powodowana ciążą i zmianami hormonalnymi jej towarzyszącymi.